Planowanie górskiej wyprawy

Planując wyprawę w góry, nie powinniśmy zapominać o elementarnym bagażu każdego wędrowca. Przede wszystkim ważne jest wyposażenie naszego plecaka. Dobrze jest spakować nadmiar rzeczy, lepiej być ubranym „na cebulkę” niż cierpieć na brak rzeczy. Nie bez znaczenia są także rzeczy przeciwdeszczowe. Innymi istotnymi fantami są: latarka (czołówka) gdyby zastała nas szarówka na szlaku, termos z czymś ciepłym do picia w razie chłodnych dni, wiele pitnych cieczy, coś na ząb – szczególnie słodkie by prędko odzyskać energię oraz jakieś kanapki. Na szlaku przydaje się również mapa i kompas. Pamiętajmy też o spakowaniu telefonu komórkowego. Gdyby trzeba było wezwać pomoc lub namierzyć zagubionego członka wyprawy z łatwością uda nam się wtedy zlokalizować telefon i zorganizować szybszy ratunek. W razie wypadku przyda nam się też właściwie wyposażona apteczka.
Przed wyruszeniem warto trzymać się tych punktów:

  • zaplanować ściśle trasę, sprawdzić jakie przeszkody możemy po drodze napotkać,
  • sprawdzić położenie schronisk na trasie, aby w wypadku zepsucia się pogody mieć gdzie się schronić czy przespać,
  • zaplanować ewentualne drogi zejścia ze szlaku, w przypadku skrócenia wyprawy,
  • układać trasy adekwatnie do sił, jakim dysponujemy, wyliczać czas podany na przejście,
  • kontrolować warunki atmosferyczne,
  • poinformować przed wyjściem kogoś (właściciela schroniska, znajomego etc.) gdzie zmierzamy oraz najlepiej podać godzinę na którą się planuje powrót. Oprócz tego można zostawić kontakt telefoniczny,
  • należy pamiętać, że pogoda w górach szybko się psuje. Zaleca się aby wyruszać rano, ponieważ po południu istnieje duża szansa, że warunki atmosferyczne drastycznie się zmienią.

Pamiętajmy o tym, że idąc w trasę razem, wracamy do punktu docelowego także razem. Nie ważmy się odłączać od naszej grupy, aby nikt nie przepadł. Jeżeli doszłoby do takiej sytuacji, spróbuj zlokalizować telefon swojego bliskiego, oczywiście wcześniej musisz zainstalować na nim odpowiednie aplikacje. Oprócz tego dobrze tempo wędrówki dostosować do najsłabszego uczestnika wędrówki. W razie zabłądzenia na trasie należy starać się powrócić do miejsca, gdzie ostatnim razem zapamiętało się znakowany szlak, a nigdy nie szukać drogi na własną rękę. W sytuacji, gdy warunki atmosferyczne bardzo się popsuły i teren jest zbyt niebezpieczny, warto brać pod uwagę powrót do schroniska, nie nadwyrężać sił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>